PROJEKT AMAZONIA

 
 

    

 
  Projekt praktické pomoci Amazonii, Zemi, lidstvu, vám... 
       
       HOME     |     NOVINKY     |     EXPEDICE     |     ODKAZY     |     KONTAKT  
   
   
 

4. Konkrétní návrhy pro záchranu džungle

1.      Nekupujte prosím žádné výrobky, o kterých víte, že obsahují palmový olej. Rapidní snížení poptávky přinutí chamtivou Peruánskou společnost „Grupo Romero“ a další korporace vzdát se pokusů o získání džungle. Řekněte to známým, přepošlete přátelům útržek z tohoto textu. Máte-li možnost odporučte prodavačům v obchodech nebo kosmetoložkám v kosmetických salonech nekupovat tyto výrobky. Evropský potravinářský a kosmeticky průmysl plně obstojí s domácími oleji či máslem, vždyť Evropská populace neroste.  

  

2. Zauvažujte nad dalším návrhem: vytvořit volné společenství vlastníků malých pozemků v džungli. Je možné pokusit se odkoupit - nebo dlouhodobě pronajmout od Indiánských kmenů (ne všude je území na prodej pro cizince) nejkrásnější a nejcennější území. Lze odkoupit (pronajmout si) nejkrásnější části horské džungle, lze vytipovat oblasti se zachovalými velkými stromy či dokonce s mahagony, kam se ještě nedostali dřevaři. Lze vlastnit (pronajímat si) oblasti s výskytem vzácných zvířat, třeba jaguárů. Dokonce je možné odkoupit řadu malých pozemků v souvislých pásech, což by mělo překazit výstavbu silnic a pronikáni do pralesa bezohledným společnostem a přistěhovalcům. Společnosti a přistěhovalci potřebují silnice kvůli odvozu plodin z velkých plantáží. Indiáni žádné silnice nepotřebují.  

Vidím koncepci jako nákup velmi malých pozemků, které vlastník nikdy nebude moct využít hospodářsky. Navíc si myslím, že by bylo dobré sepsat u notáře prohlášení o neodprodeji pozemku dalším osobám a o vzdání se jakékoli hospodářské aktivity. Takový projekt je nutné provozovat ve spoluprácí s Indiány, kterým by jste dovolili na vašich pozemcích třeba lovit, ale chtěli by jste od nich občasnou kontrolu neporušenosti pozemku.  

V Peru se prodávají většinou střední či větší pozemky, o ceně od cca 5 tisíc dolarů, mohlo by vždy si koupit jeden takový pozemek víc lidí dohromady. Budete-li mít zájem, ozývejte se s vašimi představami. S proužkem země za sto dolarů asi nemá  smysl ztrácet čas, ale pozemek za 1000 dolarů by již mohl být smysluplný.  

Samozřejmě zaplatilo by se něco málo navíc pro člověka (vzdělaného Indiána či Českou sekretářku), který by provedl vyhledávání konkrétních pozemků ve vytypované oblasti a samotnou koupi a pak by obstarával komunikaci se spolupracujícími Indiány. (Já, jak zjišťuji, jíž mám práce víc, než dokáže zvládnout jeden člověk).

  

3. Jsou možné i další pro Indiány výhodné projekty zachování džungle. Pokud někdo chce prozkoumávat možnosti a vytvářet projekty, časem není problém se propojit do funkčních kolektivů s dalšími tvůrčími bytostmi, s vzdělanými nelhostejnými Indiány a s překladateli.

  

4. Máte-li možnost, přispějte finančně. Konkrétní Indián, třeba vzdělaný Agvaruna bude okamžitě pověřen (stejně to již léta zdarma a v menším měřítku dělá, - protože podobnou činnost je možné svěřit jen prověřenému aktivistovi) vyhledáváním a systematizací všech důležitých informací na toto téma v Peru, propojováním všech Indiánských aktivit záchrany pralesa. Nepotřebuje sekretářský plat, jen zaplacení výdajů (internet, kancelářské potřeby, propagační materiály) a příspěvek na jídlo. Indiáni ve městech jsou totiž diskriminovaní, těžko si nacházejí práci, někdy plní plnocennou práci bez platu, jen za místnost a jídlo. Proto se najde člověk, který se za velmi malé peníze bude věci věnovat ve volném čase. Bude-li přispěvatelů víc nebo přispějí-li někteří většími částkami, pronajme se pro projekt byt (dům), zakoupí se počítač (počítače) s Internetem, bude možné zaměstnat víc Indiánu. 

 

5. Bude to nakonec výhodnější, protože umožní účastníkům projektu mít operativnější  přístup k realizaci nových možností ve smyslu informování, konferencí, spolupráce s ekologicky laděnými podnikateli, státními a mezinárodními organizacemi apod. Úkolem Indiánu a jiných účastníků projektu bude také vzdělávání kmenů k překonáváni sebestřednosti a klanovosti, což je velký problém vzhledem ke společnému cíli zachování džungle, jejich domova. Také rozvoj ekoturistiky a podpora všech ekologických technologií, především tradičních indiánských. Toto je již společná oblast s pomocí Indiánům v sociálních a spirituálních sférách, proto v pronajatém bytě (domě) v Limě budou pracovat další Indiáni, přednostně specializovaní na sociální a spirituální sféru, což jsou v tradiční Indiánské kultuře těsně propojené věci.

 
             

  

 
     
  © ProjeKt Amazonia 2008