PROJEKT AMAZONIA

 
 

    

 
  Projekt praktické pomoci Amazonii, Zemi, lidstvu, vám... 
       
       HOME     |     NOVINKY     |     EXPEDICE     |     ODKAZY     |     KONTAKT  
   
   
 

5. Konkrétní situace u Indiánů v sociální a spirituální sféře 

Některé Peruánské kmeny mají různé ekologické nebo sociální iniciativy, především kmeny velké a silné. Některé malé kmeny či podkmeny žádné iniciativy nemají, jen přežívají v nejistotě a rezignaci před civilizací. Časem se určitě podaří pomocí Indiánských spolupracovníků vytvořit přehled většiny iniciativ a propojit je k vzájemnému užitku.  

Jedním z nejvíce aktivních kmenů jsou Agvaruna (na www-strance uvedu text o jejich dějinách, zvláštnostech, spiritualitě apod. s vysvětlením proč jsou aktivní a již od 80tých let se pokoušejí o založení vlastních Agvarunských organizací; časem dodám materiály o jiných kmenech a celkové situaci v Peru a Jižní Americe), přesněji část kmenu, jiné části jsou ještě pořád v dosti divokém stavu bez zkušeností s městem a bez Španělštiny.

Agvarunskou iniciativou je i v Peru první Indiánský dětský domov CIANAH. (Centro Indigena de Apoyo a Niňos Abandonados y Huerfanos – Indiánské centrum pomoci opuštěným dětem a sirotkům, čte se „Siana“). 

NB: Projekt je věnován jen kmenům džungle, aby byl lépe zvladatelným a přesně zacíleným na záchranu pralesa. Dalším důvodem je, že horští Indiáni (tj. velký národ Kečua a některá jiná horská etnika) jsou lépe přístupné díky silnicím a dostává se jim o mnoho víc pomoci od mezinárodních organizací. Třetím důvodem je, že Indiáni džungle mají v současnosti hlubší spiritualitu. Projekt se dá rozšiřovat postupným zapojením různých kmenů Peruánské džungle, pak Ecuadorské, Kolumbijské, Venezuelské, Bolivijské a Brazilské.

  
             

  

 
     
  © ProjeKt Amazonia 2008