PROJEKT AMAZONIA

 
 

    

 
  Projekt praktické pomoci Amazonii, Zemi, lidstvu, vám... 
       
       HOME     |     NOVINKY     |     EXPEDICE     |     ODKAZY     |     KONTAKT  
   
   
 

8. Nejbližší možné kroky s nízkými výdaji

-         Úplně nejjednodušším a radostným krokem by bylo připravit pro děti krabici dárků. Samotné dárky vás nemusí stát nic, můžete posbírat starší věci vašich dětí a dětí příbuzných. Mají to ale být malé lehké věci s výukovou hodnotou: 

-         hračky na vývoj myšlení a kreativní činnosti – Rubikova kostka, kompletní Lega, šachy apod.

-         hračky na vývoj představivosti – kalejdoskop, mýdlové bubliny apod.

-         informační hračky – sady fotografií zvířat konkrétních oblastí planety, biologicky přesných, nebo hlavních měst různých zemí apod.

-         společné hry – vhodné pro španělsky a agvarunsky mluvící děti.

-         zajímavé nebo krásné sady kvalitních propisek, kompletní penály, kvalitní barvy.

-         případně nějaké zajímavější sady pro holčičky na šití, kadeřnictví apod. Také klidně Barbie s šatičkami pro mladší holčičky.

Nemají smysl žádné levné předměty, jejich doprava se nevyplatí: třeba většina školních potřeb - sešity, alba, sady levných fixů.  Nejsou nutné žádné plyšáky a velké hračky pro malé děti, všechno jen od věku 12 let. Všechno kompletní a funkční, bez závažných poškození a velkých fleků.

Ozývejte se jestli vás to zajímá, podle toho domluvíme termín a místo, kde se sejdeme, složíme všechno do velké krabice a složíme se na výdaje na dopravu (předtím zjistíme cenu zaslání balíku do Peru, ceny místní dopravy znám). Krabice se zašle poštou na adresu mých přátel v Limě, před cestou do Yutupisu si ji vyzvednu.  

Pokud budu v Peru, domluvte se mezi sebou, kdo by se ujal role organizátora a já zašlu cenu místní dopravy, která se rozdělí na všechny darující. 

-         Chcete-li zapojit do pomoci indiánským dětem vlastní děti, děti příbuzných nebo vaše žáky pokud pracujete ve škole, stejně tak se mohou vzdát nějakých svých hraček z uvedeného seznamu na zformování krabice dárků. Pak mohou do obálky dát svoje fotografie, nakreslit obrázky, sepsat krátká přání ve Španělštině a Angličtině s pomocí rodičů. Abychom tomu dali  osobnější rozměr, připravím informace o každém dítěti s fotografií a s popisem jeho zájmů a přání. Každé České dítě pak může nabídnout dárek konkrétnímu chlapci-holčičce, čímž bude dotyčného stimulovat ke studiu zeměpisu, angličtiny a taky k rozvoji představivosti.  

-         Navrhuji, aby každé České dítě, co může investovat (po domluvě s rodiči pochopitelně) do dárku peníze, nakreslilo nejenom obrázek na papíře, který se snadno v džungli poškodí díky vlhkosti a hmyzu, ale dalo vytisknout svůj obrázek se svým jménem a přáním na tričko - velikosti vám zašlu spolu s dalšími podrobnějšími informacemi. Děti CIANA mají většinou 1-2 trička, často je perou, takže budou mít obrázek často na sobě, mohou se vyfotit v něm a zaslat vám foto, a vaše dítě bude stimulováno k přemýšlení o planetě, lidských rozdílech a svojí hlubší realizaci.

-         Chcete-li uvolnit pro dárky částku v rozmezí 100-1000 korun, nejnutnější věci jsou pochopitelně léky. Připravím pro vás seznam a domluvíme se, abychom nenakoupili opakující se věci. Sáček s léky můžu převézt osobně a nebo jej také zašlete do Peru. Vyhledejte ale Španělsky mluvícího člověka pro sepsání návodu ve Španělštině, protože by bylo škoda, pokud bych nestihla návod přeložit a léky by zůstaly bez užitku. 

-         Můžete-li nabídnout větší částku, vyčkejte založení Občanského sdružení s odpovídajícím účtem a pošlete ji na účet (můžete uvést, čemu konkrétně ji věnujete). Budu-li moct, rovnou zakoupím v Peru a předám dětem potřebné věci, jinak předám peníze ředitelství dětského domova a budu kontrolovat splnění vašeho požadavku - v případě pokud se s Indiány domluvíme na jeho brzkou realizaci - nebo ponecháme peníze na účtu pro nahromadění větší částky a následnou realizaci. Nechcete-li čekat na založení účtu, pojeďte do Peru a do Yutupisu (se mnou v lednu 2009 nebo kdykoli jindy) a osobně uskutečněte dar. 

Tady se musíme domluvit mezi sebou na právo použít část daru na aktuální problémy - jídlo, léky. Půjde taky o neustálou kontrolu činnosti Indiánů. Personál neutratí nic na vlastní potřeby, ale pokud bude mít volný přístup k penězům může pozapomnět na vaše konkrétní přání a utratit peníze na něco jiného - v závislosti na aktuální situaci. Už se stalo, že dva účastníci poslední Ruské skupiny dali každý sto dolarů na začátek chovu slepic. Německá nadace ale měla zpoždění v zaslání peněz, proto bylo třeba utratit tuto částku na jídlo. Máte-li návrhy a zkušenosti organizační funkčnosti a přehlednosti - ozývejte se.   

-         Jsou vítány všechny levné, inspirativní a snadno uskutečnitelné nápady tohoto druhu – ale s podmínkou, že jste ochotní na uskutečnění nápadu se podílet, případně k tomu přizvat i vaše přátele. Areál dětského domova v Yutupis je nám plně k dispozici, můžeme tam uskutečnit cokoli bez nutnosti jakýchkoli povolení! I pomocí levných řešení můžeme zřídit ráj pro dvanáct fantastických malých bytostí, co na tomto světě nemají nic a nikoho.  

-         Chcete-li dát větší částku se specifikovaným či nespecifikovaným účelem můžeme se podle vašeho přání domluvit na schůzku. Stojíte-li o uvedení vašeho jména nebo názvu firmy na informačních materiálech nebo Internetových stránkách, není to problém. Máte-li zájem o průzkum Peruánského trhu nebo o přípravy pro vaše podnikání tam - můžeme se domluvit na služby sekretářky-překladatelky a Indiána s perfektní znalosti počítače, který by se ujal úkolu. 

-         Pro ty, co se zúčastní výpravy do Peru s krátkou návštěvou CIANA. Vzhledem k časovým a finančním výdajům program bude obsáhlejší, bude zahrnovat i prvky meditační turistiky a šamanské praxe. Nebojte se nutnosti značných výdajů na děti, ale připravte pro ně nejméně 100 dolarů nad cenu programu, aby návštěva byla smysluplná. Jsem ve stálém kontaktu s ředitelstvím dětského domova a vím o současných potřebách. Pokud se vyskytnou problémy - s potravinami nebo léky, pomůžeme je vyřešit. Jinak během pobytu předem promyslíme, jestli chceme peníze dát dohromady a zajistit jednu větší záležitost (sadu uniforem, vybudování hřiště) či jestli každý sám nakoupí co považuje za vhodné s přihlédnutím k situaci. Mým návrhem je utratit do 10-20 dolarů každý na aktuální léky, chléb a sladkosti, a po 80-90 dolarech dát dohromady na zajištění výletu pro děti společně s námi do městečka. Jen si představte pobyt ve městě s bytostmi, co nikdy neviděli vícepatrové domy, auta, televize, ledničky atd.! 

Nejbližší program s návštěvou této oblasti proběhne 2. - 24. ledna 2009, přílet do Limy, odlet s Ecuadorskeho Guayaquilu.

      
             

  

 
     
  © ProjeKt Amazonia 2008